scenariusz nr 2 – Interaktywna gra dydaktyczna łącząca grę planszową oraz aplikację QR.
Trener: Maria Sarachman
CEL ZAJEĆ:
- kształtowanie kreatywnego podejścia,
- poprawa współpracy w grupie,
- doskonalenie umiejętności pozyskiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji,
- rozwój zdolności twórczych,
- rozwijanie umiejętności oceny, wyboru i uzasadniania swoich decyzji
POMOCE DYDAKTYCZNE: flipchart, arkusze papieru, kolorowe markery, komputery, drukarka, papier, kserokopiarka, kolorowe markery, narzędzia oprogramowania: Visual Studio Code oraz VPS-host.
METODY PRACY: Burza mózgów, metoda projektu, praca w grupie
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
Nazwa i opis czynności |
Czas |
Uwagi |
1. Faza wprowadzająca
|
· Przygotowanie materiałów pomocniczych. · Zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w klasie. · Ustalanie czasu przerw, szanowania opinii innych, zabierania głosu, podawanie argumentów i kontrargumentów. · Wybór liderów IT; · Omówienie planu pracy zespołu nad programem tworzenia strony internetowej z grami dydaktycznymi;
|
240 min. |
Uczestnicy projektu pracują razem w zespołach, a trenerzy pełnią rolę mentorów i zapewniają szkolenia wprowadzające. Wszelkie problemy z komunikacją w języku obcym są rozwiązywane przy pomocy tłumacza w smartfonie
|
2. Faza realizacji |
Zespół pracuje nad stworzeniem gry planszowej wykorzystującej technologię kodów QR. Plan pracy zespołu wygląda następująco: · nieprzerwane działanie sprzętu i oprogramowania oraz stworzenie podstaw strony internetowej; · opracowanie koncepcji dydaktycznej gry interaktywnej; · zaprojektowanie planszy do gry i strony internetowej; · stworzenie listy pytań i odpowiedzi w dwóch językach w trzech kategoriach; · dodanie funkcji gry do przycisków na stronie internetowej; · podzielenie strony na 3 podstrony w zależności od kategorii pytań; · testowanie i optymalizacja systemu. Do wykonania prac wykorzystujemy takie narzędzia jak Visual Studio Code oraz VPS-host. |
300 min. |
Instruktorzy monitorują prawidłowy przebieg pracy. Służą radą i pomocą
|
3. Faza podsumowująca |
· Презентація розробленої інтерактивної гри, · підведення підсумків та внесення коректив. |
120 min. |
Instruktorzy monitorują poprawność pracy. |
Сценарій – Інтерактивна навчальна гра, що поєднує в собі настільну гру та QR-додаток.
Тренер: Марія Сарахман
МЕТА СЕМІНАРУ:
- Формування творчого підходу,
- покращення співпраці в групі,
- вдосконалення навичок здобуття, відбору та використання інформації,
- розвиток творчих здібностей,
- розвивати вміння оцінювати, відбирати та обґрунтовувати свої рішення
Перебіг заходів |
Назва та опис діяльності |
Час |
Коментарі |
1. Вступна частина |
· Підготовка допоміжних матеріалів. · Ознайомлення з правилами роботи в класі. · Визначення часу перерви, повага до думки інших, вміння висловлюватися, наводити аргументи та контраргументи. · Вибір лідерів ІТ; · Обговорення плану роботи команди щодо програми створення веб-сайту дидактичної гри; |
240 хв |
Учасники проєкту працюють разом у команді, тренери виконують роль наставників та проводять вступний інструктаж. Будь які проблеми зі спілкуванням іноземною мовою вирішуються за допомогою перекладача у смартфоні. |
2. Основна частина |
Команда працює над створенням настільної гри з використанням технології QR-коду. План роботи команди наступний: безперебійна робота апаратного та програмного забезпечення та створення основи веб-сайту; · розробка концепції дидактичної інтерактивної гри; · дизайн ігрового поля та веб-сайту; · створення списку питань та відповідей на двох мовах за трьома категоріями; · додавання функцій гри для кнопок на веб-сайті; · розділення сайту на 3 веб-сторінки залежно від категорії питань; · тестування та оптимізація системи. Для виконання роботи використовуються такі інструменти як Visual Studio Code та VPS-host. |
300 хв |
За правильним ходом роботи слідкують інструктори. Пропонують консультації та допомогу |
3. Заключна частина |
· Презентація розробленої інтерактивної гри, · підведення підсумків та внесення коректив. |
120 хв |
Інструктори спостерігають за правильністю виконання робіт. |