scenariusz nr 3 – Design dla interaktywnej gry dydaktycznej. Działania sekcji design i media.
Trener: Ulyana Moroz
CEL ZAJEĆ:
- kształtowanie i przyswajanie wiedzy o desingnie jako ważnym składniku projektowania,
- poznanie zadań i wymagań środowiska projektowego,
- rozwijanie twórczej wyobraźni, logicznego, kreatywnego i krytycznego myślenia,
- budowanie postaw kultury estetycznej,
- zainteresowanie zawodem grafika.
- doskonalenie współpracy w grupie,
POMOCE DYDAKTYCZNE: – komputer z dostępem do Internetu, drukarka, kserokopiarka. Flipchart, arkusze papieru, kolorowe markery, oprogramowanie: Microsoft Office, Canva, Adobe Illustrator.
METODY PRACY: Burza mózgów, metoda projektu, praca w grupie
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
Nazwa i opis czynności |
Czas |
Uwagi |
1. Faza wprowadzająca |
· Przygotowanie materiałów pomocniczych. · Przedstawienie zasad pracy na zajęciach. Określenie czasu przerw, poszanowania zdania innych, umiejętnego wypowiadania własnego zdania, przedstawiania argumentów i kontrargumentów. · Zapoznanie sie grupy polskiej i ukraińskiej, · Wybór liderów sekcji projektowej – deisgn i media, · Omówienie planu pracy zespołu w celu stworzenia projektu logo. · Omówienie planu pracy zespołu w celu monitorowania bieżącej pracy zespołów projektowych – ewaluacja on – going. · Omówienie planu pracy zespołu w celu upowszechniania informacji o działaniach projektowych. |
240 min |
· Uczestnicy projektu pracują razem w zespołach, · Trenerzy działają jako mentorzy i zapewniają szkolenie wprowadzające. · Wszelkie problemy z komunikacją w języku obcym są rozwiązywane za pomocą tłumacza w smartfonie.
|
2. Faza realizacji |
· praca nad logo projektu; · praca nad projektem graficznym gry planszowej, · opracowanie projektu planszy do gry, pionków i kostki do gry; · opracowanie kodów QR; · przygotowanie i zamieszczenie informacji zdjęciowych i wideo dla TIKTOK, Instagram, Facebook, YouTube. · przygotowanie dziennej oceny pracy zespołów projektowych i samego projektu, |
300 min |
Trenerzy czuwają nad prawidłowym tokiem pracy. Służą radą i pomocą merytoryczną |
3. Faza podsumowująca |
· prezentacja projektu gry, logo. · Prezentacja filmów i stron mediów społecznościowych: TIKTOK, Instagram, Facebook, YouTube. · podsumowanie wyników prac i wprowadzenie poprawek. · dokonanie oceny pracy po wykonaniu rezultatu przez członków sekcji design i media |
120 min |
Trenerzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem prac |
Сценарій 3 – Дизайн для інтерактивної навчальної гри. Робота секції дизайну та медіа.
Тренер: Ulyana Moroz
МЕТА СЕМІНАРУ:
- формування та набуття знань про десинг як важливу складову дизайну,
- ознайомлення із завданнями та вимогами дизайн-середовища
- розвиток творчої уяви, логічного, креативного та критичного мислення
- формування естетичної культури,
- зацікавлення професією графічного дизайнера.
- вдосконалення співпраці в групі,
НАВЧАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: Комп’ютер з доступом до Інтернету, принтер, ксерокс. Фліпчарт, аркуші паперу, кольорові маркери, програмне забезпечення: Microsoft Office, Canva, Adobe Illustrator.
МЕТОДИ РОБОТИ: Мозковий штурм, метод проектів, робота в групах
ПЕРЕБІГ ЗАХОДІВ |
Назва та опис діяльності |
Час |
Коментарі |
|
1. Вступний етап |
· Підготовка допоміжних матеріалів. · Ознайомлення з правилами роботи в класі. Визначати час для перерв, поважати думки інших, вміло висловлювати власну думку, наводити аргументи та контраргументи. · Знайомство з польською та українською групами, · Обрання керівників секцій проекту – deisgn та медіа, · Обговорення плану роботи команди над створенням проекту логотипу. · Обговорення плану роботи команди для моніторингу поточної роботи проектних груп – поточна оцінка. · Обговорення плану роботи команди з розповсюдження інформації про діяльність проекту |
240 хв |
· Учасники проекту працюють разом у командах, · Тренери виступають у ролі менторів та проводять вступний тренінг. · Будь-які проблеми спілкування іноземною мовою вирішуються за допомогою перекладача на смартфоні. |
|
2 Етап впровадження |
· робота над логотипом проекту; · робота над графічним дизайном настільної гри, · розробка дизайну ігрового поля, пішаків та кубиків; · розробка QR-кодів; · підготовка та розміщення фото- та відеоінформації для TIKTOK, Instagram, Facebook, YouTube. · Підготовка щоденної оцінки роботи проектних команд та самого проекту, |
300 хв |
За правильним ходом роботи слідкують інструктори. Пропонують консультації та допомогу |
|
3. Завершальний етап |
· Презентація дизайну гри, логотипу. · Презентація відеороликів та сторінок у соціальних мережах: TIKTOK, Instagram, Facebook, YouTube. · Підбиття підсумків роботи та внесення коректив. · досягнення роботи після отримання результату членами секції дизайну та медіа. |
120 хв |
Інструктори слідкують за правильним виконанням робіт |