Polsko–Ukraińska Akademia Druku 3D

PORADNIK METODYCZNY / МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК

9. SCENARIUSZ NR 1 / СЦЕНАРІЙ №1 

scenariusz nr 1Konstrukcja drukarek 3D z pełną dokumentacją

Trener: Patryk Piasecki

Cel zajęć:           

  • kształtowanie postawy twórcze
  • rozwój języka angielskiego zawodowego
  • rozwój umiejętności lutowania układów elektronicznych
  • rozwój umiejętności montażu mechanicznego
  • rozwój umiejętności programowania urządzeń
  • rozwój umiejętności rozwiązywania problemów
  • współpraca w zespole

Pomoce dydaktyczne:

  • 3x laptop z połączeniem internetowym
  • drukarka 3D
  • kamerka internetowa (minimum 720p 30fps)
  • projektor lub monitor wielkoformatowy
  • statyw stołowy do kamery
  • stół 6 osobowy
  • drukarka

Narzędzia:

  • grot 3mm
  • grot minifala
  • mata silikonowa
  • mikroskop lutowniczy
  • obcinaczki boczne precyzyjne
  • odsysacz lutowniczy
  • stacja lutownicza
  • szczypce płaskie półokrągłe 100mm
  • zestaw kluczy nasadowych
  • zestaw kluczy inbusowych
  • zestaw pęset
  • zestaw wkrętaków precyzyjnych (PH0, PH00, PH1, płaskie 1mm, 1.5mm, 2mm)
  • skalpel
  • obieraczki czołowe
  • suwmiarka
  • kątomierz
  • czujnik zegarowy

Akcesoria

  • cyna 0.5mm
  • cyna 1mm
  • klej anaerobowy nr 1
  • taśma izolacyjna
  • taśma kaptonowa
  • taśma rozlutownicza 2 mm
  • topnik w żelu
  • przedłużacz 3m 4 gniazda
  • opaski zaciskowe plastikowe

Oprogramowanie

  • Linux Ubuntu 20.04
  • daVinci Resolve
  • Fusion360 educational, lub podobne
  • Microsoft Office w wersji minimum 2007
  • PrusaSlicer
  • Klipper

Przebieg zajęć

Nazwa i opis czynności

Czas

Uwagi

1.Przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy

– Ustawienie stołu

– Podłączenie przedłużacza

– Ustawienie statywu do kamery

– Podłączenie przedłużacza

– Rozłożenie laptopa z oprogramowaniem

– Przygotowanie stacji lutowniczej z podstawką

– Ułożenie maty silikonowek

– Rozłożenie wkrętaków

– Rozłożenie kluczy inbusowych

– Rozwinięcie pęset

– Przygotowanie cyny, topnika, odsysacza, taśmy izolacyjnej

 

45 minut

Należy zwrócić uwagę na zręczność uczniów, stanowisko zazwyczaj przygotowuje się pod osoby praworęczne.

Lutownica z topnikiem znajduje się po prawej stronie, mata na środku, nad matą wkrętaki i klucze.

Cyna z lewej strony.

Kamera powinna być zamocowana stabilnie na cały czas montażu.

2.Montaż mechaniczny drukarki 3D

– Wybrany zespół dwóch uczniów montuje ramę drukarki posługując się instrukcją obsługi, kluczami inbusowymi oraz insertami.

– Kolejna para uczniów dokonuje weryfkacji montażu ramy.

– Uczniowie przystępują do montażu silników krokowych

– Weryfikacja poprawności zamocowania silników krokowych

120 minut

Należy zwrócić uwagę na moment dokręcania śrub. Przy montażu silników uczniowie muszą zastosować śruby o odpowiedniej długości aby nie uszkodzić uzwojeń.

3. Przygotowanie układu kontrolera silników

– Uczniowie lutują złącza do płyty głównej

– Uczniowie mocują wstępnie zlutowaną płytę

– Uczniowie podłączają złącza silników do kontrolera

– Uczniowie mocują przewody do kontrolera

60 minut

Do każdego połączenia lutowanego używać topnika

Po każdym połączeniu zmywać topnik z płytki

4. Przygotowanie minikomputera i pierwsze testy

– Uczniowie mocują Raspberry Pi do ramy drukarki

– Uczniowie mocują przewód komunikacyjny z Raspberry do płyty głównej drukarki

– Uczniowie sprawdzają poprawność połączeń przed podłączeniem zasilania

– Uczniowie dokonują testu kierunku ruchów osi poprzez Pronterface

– Uczniowie dokonują zmian kierunku obrotu silników krokowych

60 minut

 

5. Montaż głowicy

– Uczniowie przykręcają ekstruder oraz hotend do ramy

– Uczniowie podłączają przewód USB do minikomputera

– Uczniowie porządkują przewody

45 minut

Zwrócić uwagę na poprawność połączeń ze schematem przed podłączeniem zasilania.

 

6. Przygotowanie i testy

– Uczniowie uruchamiają oprogramowanie Klipper i sprawdzają komunikację z drukarką 3D

120 minut

 

7. Główne uruchomienie

– Uczniowie dokonują rozgrzania hotendu oraz stołu przy jednoczesnej kontroli temperatury oraz dokonują strojenia PID

– Uczniowie w PrusaSlicer przygotowują model testowy i wysyłają do drukarki

– Uczniowie kontrolując ruchy drukarki drukują model testowy

 

60 minut

 

9. Ostateczna parametryzacja oraz testy drukarki 3D

– Uczniowie wprowadzają ostatnie poprawki- sprawdzenie dokładności druku, flow filamentu, pressure advance oraz wykonują test rezonansów w celu poprawy druku

120 minut

 

 

Сценарій 1 – Створення 3D-принтерів з повною документацією

Тренер: Патрик Пясецький

Мета заняття:

  • формування творчого підходу
  • розвиток професійної англійської мови
  • розвиток навичок пайки електронних схем
  • розвиток навичок механічної збірки
  • розвиток навичок програмування пристроїв
  • розвиток навичок вирішення проблем
  • робота в команді

Навчальні посібники:

  • 3x ноутбук з підключенням до Інтернету
  • 3D принтер
  • веб-камера (мінімум 720p 30fps)
  • широкоформатний проектор або монітор
  • настільна підставка для камери
  • 6-місний стіл
  • принтер

Інструменти:

  • 3-міліметрове лезо
  • міні-хвильове лезо
  • силіконовий килимок
  • паяльний мікроскоп
  • прецизійні бокорізи
  • витяжка для паяльника
  • паяльна станція
  • напівкруглі плоскі плоскогубці 100мм
  • набір торцевих ключів
  • набір накидних ключів
  • набір пінцетів
  • набір прецизійних викруток (PH0, PH00, PH1, плоскі 1мм, 1,5мм, 2мм)
  • скальпель
  • кусачки для обличчя
  • штангенциркуль
  • транспортир
  • циферблатний індикатор

Аксесуари

  • 0,5 мм олово
  • олово 1мм
  • анаеробний клей № 1
  • ізоляційна стрічка
  • каптонна стрічка
  • 2 мм паяльна стрічка
  • гелевий флюс
  • 3м подовжувач 4 розетки
  • пластикові хомути

Програмне забезпечення

  • Linux Ubuntu 24.04
  • daVinci Resolve
  • Fusion360 educational, lub podobne
  • Microsoft Office w wersji minimum 2007
  • PrusaSlicer
  • Klipper

 

Przebieg zajęć

Nazwa i opis czynności

Czas

Uwagi

1. підготовка ергономічного робочого місця

– Налаштування столу

– Підключення подовжувача

– Встановлення штатива для камери

– Підключення подовжувача

– Налаштування ноутбука з програмним забезпеченням

– Підготовка паяльної станції з основою

– Розкладка силіконового килимка

– Встановлення викруток

– Розкладка ключів інбуса

– Розкладання пінцета

– Підготовка олова, флюсу, присоски, ізоляційної стрічки

45 хвилин

 

Слід звернути увагу на спритність учнів, стенд зазвичай готують для правшів.

Паяльник з флюсом знаходиться праворуч, килимок посередині, над килимком викрутки і гайкові ключі.

Олово з лівого боку.

Камера повинна бути закріплена стійко протягом усього монтажу.

 

2.Механічна збірка 3D-принтера

– Обрана команда з двох учнів збирає корпус принтера, використовуючи інструкцію, ключі та вставки.

– Інша група учнів перевіряє правильність складання корпусу.

– Учні переходять до монтажу крокових двигунів

– Перевірка правильності монтажу крокових двигунів

120 хвилин

Необхідно звернути увагу на момент затягування гвинтів. При складанні двигунів учні повинні використовувати гвинти достатньої довжини, щоб уникнути пошкодження обмоток.

 

3. Підготовка системи контролера двигуна

 

учні припаюють роз’єми до материнської плати

учні приєднують попередньо розпаяну плату

учні під’єднують роз’єми двигуна до контролера

учі приєднують дроти до контролера

 

60 хвилин

Використовуйте флюс для кожного паяного з’єднання.

Після кожного з’єднання змивається флюс.

4. підготовка міні-комп’ютера та перші тести

– учні прикріплюють Raspberry Pi до рами принтера

– учні під’єднують комунікаційний кабель від Raspberry до материнської плати принтера

– учні перевіряють правильність з’єднань перед підключенням живлення

– учні тестують напрямок руху осей за допомогою інтерфейсу Pronterface

– учні вносять зміни у напрямок обертання крокових двигунів

 

60 хвилин

 

5. збірка головки

– учні прикручують екструдер та хотенд до рами

– учні під’єднують USB-кабель до міні-комп’ютера

– Учні прибирають кабелі

45 хвилин

Перед підключенням джерела живлення переконайтеся, що з’єднання відповідають схемі.

6 Підготовка та тестування

– учні запускають програмне забезпечення Klipper і перевіряють зв’язок з 3D-принтером

120 хвилин

 

 

7. основний запуск

– Учні прогрівають нагрівач і стіл з одночасним контролем температури і налаштуванням PID

– Учні готують тестову модель в PrusaSlicer і відправляють її на принтер.

– Учні керують рухами принтера та друкують тестову модель

60 хвилин

 

9. остаточне налаштування параметрів і тестування 3D-принтера

– учні виконують остаточні налаштування – перевіряють точність друку, подачу нитки, випередження тиску та виконують резонансний тест для покращення друку

120 хвилин

 

 

 

Next Post

Previous Post

© 2025 Polsko–Ukraińska Akademia Druku 3D

Theme by Anders Norén